• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, Milas, Muğla arıcılığının merkezi, ancak daha fazla sahip çıkılmalı dedi.Türkiye'nin çam balı üretiminin yüzde 75'ini karşılayan Muğla'daki arıcılar, havaların serin geçmesinden memnun. Ancak özellikle iç Anadolu da bu yıl üretim için giden arıcıların elleri boş döndüğünü belirten Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, Temmuz ayından Ağustos ayına geçilecek olan günlerin hava şartları çok önemli. Özellikle 2010 yılında ciddi bir düşüş yaşayan Milaslı bal üreticileri bu yıldan oldukça umutlu. Ancak yüzde 14,60ı ağaçlarımızda bulunan Basra böceği alanları giderek kısıtlanmakta.

  Özellikle 6 yıl önce yapılan bilinçsiz kesimler ve yangınlar bu alanları giderek daralttı. Nisan ayının ilk haftasında yumurtlayan bu böceğin özellikle Temmuz ayının sonu ile ağustos ayına geçisin deki hava şartları çok önemli. Bu böcek adeta çam balının ana unsuru. Bu süreçte oransal nem yüzde 75, yüzde 802in altında olmamalı. O zaman yüzümüz gülecektir dedi. Arıcıların 2011 yılı beklentilerini dile getiren Şahin, Milas Muğla Arıcılığının merkezi dediği açıklamasını şöyle sürdürdü; Bizim birlik olarak en fazla üyemiz olan ilçemiz Milas tır. Bir fesleğen yaylası hiçe sayılamaz. İlimizde çam balı denildiğinde her ne kadar Marmaris ön plana çıksa da dünya da eşi benzeri bulunmayan bir bal olan Fesleğen balının yerini hiçbiri dolduramaz? diye konuştu.

  ÇAM BALI NASIL ÜRETİLİR

  Çam balının üretilmesi için halk arasında Basra böceği denilen bir böceğe ihtiyaç duyuluyor. Bu böcek sadece Kızılçam, Karaçam ve Halep çamında yaşıyor. Basra böcekleri, çamın özsuyunu emerek besleniyor. Artan öz suyunu da tatlı bir madde halinde dışkılanır. Basra böceğinin temmuz ve ekim ayları arasında salgıladığı bu sıvı ise arılar tarafından tüketilir ve bal haline getirilir. Basra böceği Türkiye'de, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Antalya illerinin Ege sahil şeridi boyunca yaşıyor.

  KAYNAK