• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Muğla?da 33 yıldır arıcıların korkulu rüyası olan ?varrao? paraziti başta olmak üzere çeşitli hastalıkları önlemek amacıyla toplu mücadele başlatıldı. İl genelinde 3 bin 600 arıcı, 754 bin kovanda aynı ilaç ve aynı zamanda toplu ilaçlama yapıyor. Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) ve Tarım İl Müdürlüğü'nce, arı hastalıklarıyla mücadelede birlikte çalışılıyor. Bu kapsamda il genelinde düzenlenen dört günlük eğitim seminerleriyle arıcılara, hastalıklarla ilgili bilgi verilmişti. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın'ın konuşmacı olarak katıldığı seminerleri yaklaşık bin kişi dinlemişti.

  MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, yaptığı açıklamada Muğla?nın arıcılıkta mihenk taşı olduğunu belirterek, 10 ilçede hastalıklarla ilgili eğitim çalışmaları yaptıklarını anlattı. Varrao tahribatının 1976 yılından bu yana arıcıların büyük birproblemi olduğunun altını çizen Şahin, ?Muğla Tarım İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışma doğrultusunda, varrao parazitiyle aynı ilaç ve aynı zamanda toplu mücadele kararı aldık. Bunun için arıcılarla ilaç firmasını buluşturduk ve ilaçları tedarik ettik. Bu hafta sonu itibariyle toplu ilaçlama bitmiş olacak. İkincisini ise kasım ayında yapacağız.? dedi.

  Muğla?da 33 yıldır varrao tahribatını toplu mücadele yöntemiyle iki üç yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini anlatan Şahin, ?Bugüne kadar toplu ilaçlama yapmadığımız için hep aynı kısır döngü içinde dolanıp duruyoruz. Ülkemizde arı hastalıklarıyla yanlış mücadele, bilgilendirme ve ilaçlama yapılarak hiçbir sonuç alınamamıştır. Amacımız, doğru yöntemlerle bilimadamlarının çalışmasını sahaya yansıtmaktır. Muğla?da bu kadar flora zenginliği içinde kovan başına 17-18 kg. bal alınıyor. Hedefimiz, bu hastalıktan arıcılarımızı kurtararak kovan başına 30-35 kg. rekolte elde etmektir.? şeklinde konuştu.

  KAYNAK