• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) ve İl Tarım Müdürlüğü'nce, arı hastalıklarıyla mücadelede birlikte çalışılacak. Arıcıların korkulu rüyası olan "varroa" başta olmak üzere çeşitli hastalıkları önlemek amacıyla il genelinde aynı anda ilaçlama yapılacak. MAYBİR ve İl Tarım Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği, il genelinde dört gün süren eğitim seminerleriyle arıcılara, hastalıklarla ilgili bilgiler verildi. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın'ın konuşmacı olarak katıldığı seminerleri yaklaşık bin kişi dinledi.
  Prof. Dr. Aydın, arıcılara kimyevi ve organik ilaçlar hakkında bilgi vererek, "Yıllardır devam eden varrao sorununun çözüm yollarından birisi, iki yıl süreyle tüm bölgede aynı tip ilaç kullanımıdır. Yanlış ilaç, hem çevreye hem de arılara büyük zarar verir." dedi. MAYBİR Başkanı Ziya Şahin ise Muğla'nın arıcılıkta mihenk taşı olduğunun altını çizdi. 10 ilçesinde arı hastalıklarıyla ilgili eğitim çalışmasının çok verimli geçtiğini belirterek, "Varrao tahribatı, 1976 yılından bu yana arıcıların büyük bir sorunu. Toplu ilaçlama yapmadığımız için hep aynı kısır döngü içinde dolanıp duruyoruz. Toplu ilaçlama için il genelindeki arıcı arkadaşlarımızı bilgilendirdik. Önümüzdeki günlerde Tarım İl Müdürlüğü'nün de destekleriyle ilaçlama yapacağız." şeklinde konuştu.

  Çam balı alanlarıyla ilgili uzun yıllardır yaptıkları çalışmaların sonuçlarını almaya başladıklarını da belirten Şahin, "Sekiz yıldır çam balımızın tesciliyle uğraşıyoruz. Balımızın kimliğini ortaya koyduk ancak Muğla'da bunları işleyen bir bal firması, Marmaris Ticaret Odası ve Denizli Arıcılar Birliği itiraz etti. MAYBİR'in bu tescili alacak kadar gücü ve bilgisi vardır. Amacımız, ürünlerimizin yurtdışına 'Muğla çam balı' olarak gitmesi ve hakettiği şekilde pazarlanmasıdır." ifadelerini kullandı.

  KAYNAK