• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Bal ve Arı Ürünleri Tanıtım ve Araştırma Derneği Başkanı Ömer Salcan, Adana'nın iklimi ve bitki örtüsü nedeniyle Türkiye'nin önemli arıcılık merkezlerinden biri olduğunu söyledi.
  Adana Büyükşehir Belediyesi ile Bal ve Arı Ürünleri Tanıtım ve Araştırma Derneği'nin işbirliğiyle organize edilen etkinlikte, narenciye balı hasadı başlarken, açık artırma usulü ile satışa sunulan yarım kilo narenciye balını 4 bin 100 liraya Başkan Vekili Aldırmaz aldı.


  Hilton Oteli'nde yapılan tanıtım töreninde konuşan Bal ve Arı Ürünleri Tanıtım ve Araştırma Derneği Başkanı Ömer Salcan, Adana'nın iklimi ve bitki örtüsü nedeniyle Türkiye'nin önemli arıcılık merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

  Özellikle narenciye bahçelerinin çok olmasının kenti arıcılıkta çok önemli bir noktaya getirdiğini belirten Salcan, "Bugün İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki birçok arıcı arılarını kışlatmak için Adana bölgesine getiriyor. Sezonun ilk balı ve C vitamini kaynağı olan narenciye balını hasat ettikten sonra tekrar kendi memleketlerine göç ediyorlar" dedi.

  Türkiye'deki bal ve arı ürünleri ticaretinin yaklaşık yüzde 40'ının Adana ve çevresinde gerçekleştirildiğini anlatan Salcan, arıcılığın 30 milyar dolarlık tarıma dayalı sanayiye yıllık katkısının 5 milyar dolar olduğunu bildirdi.

  Kısa sürede lider konuma gelen dernek yöneticilerini kutladığını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, "Adana, arıcılıkta önemli bir yer. Arkadaşlarımızın daha yoğun çalışarak, bunu Türkiye dışına da çıkartacaklarına inanıyorum. Bölgeye özgü çiçeklerimizin kaliteli bal üretimine katkı sağladığı bir gerçek. Emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

  Konuşmaların ardından Adana Valisi İlhan Atış, çektiği "Bal" filmiyle bir çok ödül alan ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu'na verilen "Altın Bal Ödülü"nü kendisine iletilmek üzere Kültür Turizm Müdürü Nuh Yıldız'a takdim etti. Başkan Vekili Aldırmaz da, firmalara bal üretimine katkılarından dolayı birer plaket verdi. Daha sonra etkinliğe katılanlar tarihi Taşköprü üzerine giderek burada ilk narenciye balının hasadını yaptılar.

  Vali İlhan Atış, yılın ilk balını hasat etti ve balı açık artırma ile satışa sundu. Oldukça çekişmeli geçen açık artırma sonunda yarım kilo gelen bir kavanozdaki narenciye balını 4 bin 100 liraya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz satın aldı.

  KAYNAK