• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'nde veteriner, tıp, ziraat, diş hekimliği ve mühendislik fakültelerinden çok sayıda bilim adamının katılımıyla oluşturulan Bilimsel Araştırma Projeleri çalışma ekibi, arı ürünleri ile tedavi (Apiterapi) araştırma çalışmalarını sürdürüyor. TÜBİTAK'ın da desteklediği proje çerçevesinde apiterapi araştırmaları yanı sıra hava ve çevre kirliğin risk oranının tespitinde, bu kirlilik kaynaklarının insan ve hayvan sağlığı üzerindeki muhtemel zararlı etkilerinin ortaya çıkarılmasında bal arıları biyolojik araç olarak kullanılıyor. Bu yöntem sayesinde bölgenin kirlilik derecesinin ve kirletici etmenlerin ortaya konulmasında önemli veriler elde edildiği belirtiliyor.


  Apiterapi araştırma çalışmaları hakkında bilgi veren OMÜ Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Cevat Nisbet, bal, arı sütü, probolis ve polen gibi arı ürünlerinin tedavisi yöntemleri üzerinde çalıştıklarını söyledi.

  Projenin ikinci aşamasında arı zehrini kullanmaya başladıklarını ifade eden Dr. Nisbet, bunun alternatif bir tıp olmadığının altını çizdi.

  Dr. Cevat Nisbet, "Biz bunu destekleyici tedavi olarak modern tıbbın yanında kullanıyoruz. Bir de bilindiği gibi fitoterapi, bitkilerle terapi denen Anadolu'da yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi var. Türkiye'nin zengin flora çeşitliliğine sahip, arılar da bu bitkilerden faydalanıyorlar. Böylece kaliteli bal üretimi ile modern tıbba ek bir tedavi sunuyoruz." dedi.

  Arı ve arı ürünlerinin maddi kayıplı, iyileşmeyen ve kangrenli yaraların, zehrinin ise romatizma, kronik ağrılar, migren, sinüzit, bazı kanser türleri ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını hatırlatan Dr. Nispet, özellikle kanserli hastada çok iyi sonuçlar alındığının altını çizdi.

  Nispet, "Balı, yarayı temizledikten sonra sürüyoruz. Bu kadar. Bunun dışında ekstra tedavi yöntemi yok. Maddi kayıplı yaralarda bunu kullandık ve çok iyi sonuçlar aldık. Her bal tedavi edici güce sahip değildir. Flora değeri ne kadar yüksekse, iyileştirme etkisi de o kadar yüksektir. Polene karşı alerjisi olan hastalar, astımı olan hastalar kullanmamalı, aksi takdirde bu hastalar zarar görür. Bu tedavi yöntemi mutlaka uzman bir hekim kontrolünde uygulanmalıdır." şeklinde konuştu.

  Apiterapi yöntemini 'gingivit' adı verilen diş eti iltihaplanmasında kullandıklarını ve olumlu sonuçlar aldıklarını vurgulayan Nispet, "OMÜ Veteriner, Tıp, Ziraat, Diş Hekimliği, Mühendislik Fakülteleri ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Beslenmede kullanıldığı için sentetik ilaçlara göre yan etkisi olmadığından büyük avantaj sağladı. Bu çalışmalara daha fazla ivme kazandırabilmek için arı araştırma merkezi kurmak istiyoruz. Karadeniz arıcılık açısından çok iyi bir potansiyele sahip ve bu da bize avantaj sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

   

  KAYNAK