• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Necati Aydın, 'Sahte bal yüzünden gerçek balın pazar payı her geçen gün azalıyor' dedi.

  Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de sahte ve gerçek balı ayırt edici laboratuvar sayısının iki adet olduğunu bu laboratuvarların da özel sektör tarafından işletildiğini söyledi.


  Yurt genelinde sahte bal ve hileli üretim noktasında oldukça artış görüldüğünü ifade eden Aydın, 'Türkiye'de son yıllarda saf balın satışının yanı sıra piyasada hileli bal satışı ve sahte bal üretiminin de yapıldığını görüyoruz. Sektörde sahte bal üretiminin artış göstermesi arıcılık sektörüne kan kaybettiriyor ve gerçek bala darbe vuruyor. Sahte bal yüzünden gerçek balın pazar payı her geçen gün azalıyor' dedi.

  Sahte balla ilgili sorunlarımız devam etmesi durumunda Türkiye'nin pazar payının yok denilebilecek kadar düşeceğine dikkat çeken Aydın, 'Bu durumdan da en büyük zararı yine binlerce arıcımız görecektir. Bu olumsuzluklar bal fiyatlarına yansıyacak, dolayısıyla arıcılık sektörünün tamamen çıkmaza girmesi anlamına gelecektir. Acil eylem planının arıcılar, devlet ve özel teşebbüsler tarafından iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Ortak çalışma ve çabalarla sahte bal üretiminin önüne geçilmesi, konuya ilişkin sorunların giderilmesi, ülke ballarına olumlu bir izlenim kazandırılması gelinen noktada büyük önem arz ediyor' diye konuştu.


  - 'DENETİMLER VE CEZALAR ARTIRILMALIDIR'-

  Bu konuda denetimlerin de artırılması gerektiğine vurgu yapan Aydın, şunları kaydetti:

  'Bal konusunda denetimlerin artırılması gerekiyor. Sahte bal problemleriyle ürünlerimizin lekelenmesine ve pazar payımızın küçülmesine asla izin verilmemeli. Saf, doğal, katkısız ve kalıntısız balı ucuza üretebilmek için gerek devlet gerekse özel girişimciler olarak birlik ve beraberlik içerisinde maksimum çaba gösterilmelidir. Bu amaçla gerçekleştirilecek denetimlerin ve cezaların artışı ile piyasalardaki sahte bal oranının azalacağı, piyasaların tekrar kazanılabileceği ve zamanla tüketicinin de eski alışkanlığına döneceği düşünülmektedir.'

  - 'ARIM, BALIM, PETEĞİM PROJESİ'-

  Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki arıcılık sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin rekabet edilebilirliğini artırmak amacıyla, Ordu Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezince hazırlanan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından onaylanan toplam 9.3 milyon Avro bütçeli 'Arım, Balım, Peteğim Projesi'nin, yakın bir tarihte hayata geçeceğini de ifade eden Aydın, konuşmasını şöyle tamamladı:

  'Bu proje sayesinde kendimize ait bir laboratuvarımız olacak. Bu kurulacak laboratuvar en son teknolojilerle donatılacak. Böylelikle arıcılarımız hem ucuza arılarını analiz ettirecekler hem de işlemler daha da hızlanacak. İnanıyorum ki bundan 1-2 yıl sonra özellikle bölgemizde sahte bala rastlamayacağız. Bu konu da zaten yıllardır çaba gösteriyoruz. Artık bu durumdan sonuç almak istiyoruz.

  KAYNAK