• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Erzincan?ın Otlukbeli ilçesinde mevsim şartlarının elverişli gitmesinden dolayı arıcılık sektöründe bal üretiminde geçen yıla oranla yüzde 20'lik bir artışın sağlandığı bildirildi.

  Otlukbeli İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Kop, yapılan çalışmalarla yerli sarı ve kovan sayısında önemli artışlar olduğunu belirterek," Kullanılmakta olan atadan kalma kara kovanların yerine günümüz teknolojisiyle üretilmekte olan fenni kovan kullanılmaya başlanması ve arı ırkında da Kafkas arısı ve melezlerin kullanılarak bal üretiminde hem artış, hem de kalite sağlanmasının yanı sıra yanlış ilaçlamanın da önüne geçilmiştir. Otlukbeli balı piyasalarda aranan bir baldır. Bunu göz önüne alan üreticilerimiz bununla lakalı olarak marka oluşturmaya gitmek istemeleri üzerine Tarım ilçe müdürlüğü olarak gerekli çalışmalar yapılmaktadır" dedi.

  KOVAN BAŞINA 7 TL DESTEKLEME YAPILMAKTADIR

  Bakanlar Kurulu kararınca 2010 yılında kovan başına 6 TL olarak ödenen miktarın bu yıl 7 TL olarak belirlendiğini vurgulayan Kop," Bakanlığımızca destekleme ödemelerinden yararlanacak arıcıların 'Arıcılık Kayıt Sistemine(AKS) kayıt olmaları şartı getirilmiştir. Ayrıca Arı Yetiştiriciler Birliğine de üye olmaları ve bu üreticilerimizin kovanlarına plaka takmaları gerekiyor. Bu şartları taşıyan arı yetiştiricilerimiz süresi içinde ilçe tarım müdürlüğüne başvurmalıdırlar. Desteklemeden yararlanmak isteyen üreticiler için başvurular 15 Temmuz'da başlamış olup Eylül 2011 Tarihine kadar devam edecektir. Bu süre içinde yetiştiricilerimizin ilçe tarım müdürlüğüne gelerek işlemelerini tamamlamaları gerekmektedir. En az 30 adet arı kovanı bulunan vatandaşlarımız desteklemeden faydalanmak için başvurabiliyorlar. Tarım İlçe müdürlüğümüzde görevli veteriner hekim ve ziraat mühendisinden oluşan ekip tarafından sürdürülen kontrollerde ilçemiz genelinde arı kovanları tespit edilerek yapılan incelemeler sonucunda uygun olanlara destekleme yapılmaktadır. İlçe merkezi ve köylerinde 23 yerli arıcının 3 bin adet, 19 gezgin arıcının da 4 bin 200 adet olmak üzere toplam 42 arıcının 7 bin 200 adet arı kovanı bulunmaktadır" diye konuştu.

  KAYNAK