• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Erzurum'da üretilen balı Çanakkale'ye satmak için güvenilir olduğunu düşündüğü kargoyla gönderen bir kişi, şirketin zayi olan 3 bin lira değerindeki balların mesuliyetini kabul etmemesi üzerine şaşkına döndü. Vatandaşların bundan sonra kargo emanet ederken mallarının zarar gördüğünde tanzim edileceğine dair imzalı kâğıt almasını öneren Reşit Özel, sermayesinin çöpe gittiğini söyledi.

  HEM KABUL ETTİLER, HEMDE ZARARI ÜSTLENMEDİLER

  Özel, şirketin, üzerinde "Dikkat" işareti olan bal peteklerinin gönderisini kabul ettiğini söyledi. Koliler halindeki 75 çerçeve balı kargo şubesine teslim ettiğini anlatan Özel, "Bakın, bunların içinde maddi değeri yüksek bal petekleri var. Herhangi bir şey olmadan Çanakkale'ye gider mi?" diye sordum. Merak etmememi, hiçbir şey olmayacağını söylediler. Ben de, "Ballar yeter ki sağlam gitsin" diye yüksek bir ücret ödeyerek, güvenilir olduğunu düşündüğüm bu kargo şirketine emanet ettim ancak peteklerin bulunduğu kolileri açtığımda, 50 tane çerçeve balın kırılarak zayi olduğunu gördüm. Bunun üzerine gönderiyi teslim almayarak, zararımın giderilmesini istedim. Görevlilerden hiç beklemediğim bir cevap aldım. Zarar gören koli içindeki ballardan kendilerinin sorumlu olmadıklarını söylediler. Duyduklarım karşısında şaşkına döndüm. Kutuların içindeki yiyecek ve kırılacak ürünlerin sigorta kapsamına alınmadığı, bütün sorumluluğun gönderen kişiye ait olduğunu ifade ettiler. Şubeden gönderi yaparken, "Bütün sorumluluğu alıyor musunuz?" diye bir şey söylenip herhangi bir yere imza attırılmadı. Söylenseydi, sorumluluğu alıp kesinlikle göndermezdim. Çok saçma bir uygulama. Kargo zayi olmadan giderse parasını alın, yok zarar görürse sorumluluk kabul etmeyin. Bu, müşteriyle alay etmektir. "Mesuliyetini almadığın gönderiyi neden kabul ediyorsun?" diye sorarlar adama. Eğer tüm gönderilerde böyle yapılıyor olsa kimse kırılacak eşyasını kargoyla göndermez. Müşteriyi kaybetmemek için, "Sağlam gider" diye şube gönderiyi alıyor. Köklü bir şirketin bu şekilde tutarsızlık örneği sergilemesi beni çok üzdü. Hakkımı tüm mahkemelere başvurarak arayacağım." şeklinde konuştu.

  Kargo yetkilileri ise kırılacak eşya ve yiyeceklerin sigorta dışında olduğunu, buna rağmen gönderi yapıldığında bütün sorumluluğun kişiye ait olduğunu açıkladı.