• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  ADABİRLİK MARKASI
  Uzun süredir sahte bal üretimini önlemeye yönelik çalışmalar yapan Arı Yetiştiricileri Birliği ?ADABİRLİK? markası ile üretim yapacak ve bu sayede sahte bal üretiminin de büyük oranda önüne geçecek. Konu ile ilgili olarak bilgiler veren Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği başkanı Mustafa Ör, arıcıların en büyük sorununun sahte bal olduğunu belirterek, yeni yasa çerçevesinde çalışma izni ve gıda sicil belgesini aldıklarını söyledi.

  Birlik bünyesinde bulunan bal dolum tesisinde ?ADABİRLİK? markası ile üretim yapılacağını da ifade eden Mustafa Ör, şunları söyledi: ?Bal üreticilerimizin mağdur olmaması ve üyelerimizin hakkını korumak ve balın gerçek değerini bulmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sakarya?da üretilen balın gıda kodeksine uygun olması ve doğru dolum tekniği kullanılarak tüketicinin de güvenini kazanmaya yönelik çalışmalarını sürdüren Birliğimiz, ?ADABİRLİK? marka tescilini almıştır. İlimizde üretilen ballar, artık ?ADABİRLİK? markası ile güvence altına alınmıştır?

  SAHTE BALA DİKKAT
  Mustafa Ör, Arıcıların en büyük sorununun sahte bal olduğuna da dikkat çekerek, şöyle devam etti: ?Arıcılarımız büyük uğraş ve emek vererek bal üretiyor. Diğer taraftan nerede ve nasıl üretildiği belli olmayan bal üretilerek piyasaya sunuyor. Bu tür balların insan sağlığına zarar verme ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle tüketicinin de markasız ve etiketsiz, nasıl üretildiği, içinde ne olduğu belli olmayan bal ve bal benzeri ürünleri satın almaması gerekir.

  Sahte bal üretimini önlemeye yönelik birçok çalışma yaptık ve sahte bal üretiminin önüne geçmeyi başardık. Artık ilimizde üretilen ballar gerekli labaratuar testleri ve kontrolleri yapılmış ?ADABİRLİK? markası ve güvencesiyle tüketicilere sunulacak. Ayrıca, bal dolum tesisinin aktif olarak çalışmaya başlamasıyla bölgemiz balının iç ve dış pazarda gerçek değere, çeşitli ambalajlarda daha cazip sunulması temin edilmiş olacak ve üreticilerin ballarının bölük pörçük satılması ortadan kalkacak, ürünü toptan gerçek değerine ve peşin olarak satma imkanı olacaktır.

  Sakarya İli arı Yetiştiricileri Birliği üyeleri ballarını dolum tesisimizde doldurabilecek ve ?ADABİRLİK? markası ile satışa sunabileceklerdir. Sakarya?da üretmiş olduğumuz balı dolum tesisimizde doldurup markalayarak Sakarya?da bal pazarının geliştirilmesi, Sakarya balının Türkiye ve Dünya pazarında itibarının arttırılması da sağlanacaktır?

  KAYNAK