• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Sebil geleneği, Ayasofya'daki sebilden dağıtılan bal şerbeti ile canlandırılacak. Kozan Belediyesi'nin organize ettiği ve Anavarza bal şirketinin sponsor olduğu organizasyon çerçevesinde 15 Ekim'e kadar 4 gün boyunca müze ziyaretçilerine ''Kozan Balı'' şerbeti ikram edilecek. Etkinliğin açılışında konuşan Ayasofya Müzesi Başkanı Doç. Dr. A. Haluk Dursun, Ayasofya avlusunda 2, İstanbul genelinde ise 100 civarında sebil olduğunu, bu sebillerin hiçbirinin şu anda fonksiyonunu yerine getirmediğini söyledi.

  Sebillerin hepsinin Allah yolunda kullanılması için vakfedildiğini aktaran Dursun, sebil geleneğini canlandırmak ve sürdürmek amacıyla Ayasofya Müzesi avlusundaki sebilden ilk olarak Hamidiye suyu, daha sonra portakal suyu, salep, demir hindi şerbeti gibi içeceklerin ikram edildiğini ifade etti.

  Dursun, sözlerine şöyle devam etti:


  ''Sayın Başkanımız bize bal şerbetini hatırlatınca onun Osmanlı saray geleneğine çok uygun olduğunu düşündük. Bal şerbetinin ikramından sonra kış boyunca boza ve salep ikram edeceğiz. Bize uzaklardan Kozan Belediyesi'nin ses vermesinden sonra başta Fatih Belediyesi olmak üzere birçok belediye ve kurum da başvurdu. Kendilerinin de çeşitli içecekleri olduğunu ve onları ikram edebileceklerini söylediler. Biz de kapımızın herkese açık olduğunu söyledik.

  İstanbul sebilleri arasında baş sebil Topkapı Sarayı'nın girişinde bulunan III. Ahmet'in yaptırdığı dört yüzü olan meydan çeşmesi ve sebili. Bunun dışında Saliha Sultan adına yapılan Adak Kapısındaki sebil var. Bu ikisi numunelik ve çok mükemmel sebiller. Ancak geleneğimizde olan sebil adeti, İstanbul'da bulunan 100 sebilden hiçbirisinde yerine getirilmiyor. Biz hem de onlara güzel bir örnek olması amacıyla bunu sık sık yapmaya çalışıyoruz.''

  İl Kültür Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili de tarihimizde bulunan sebil geleneğini İstanbul'da canlandırmaya çalıştıklarını vurgulayarak bu tür etkinliklerin devam etmesi için bütün ilgili firmalara çağrıda bulundu.

  Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ise 6 ay önce yine bu sebilde portakal suyu dağıttıklarını ve o zaman çok güzel tepkiler aldıklarını belirterek Sultan II. Abdülhamit'in torununun da arayarak kendilerine teşekkür ettiğini söyledi.

  Özgan, ''Tarih ve kültür şehri Kozanımız'ın çok eskilere dayanan tarihi ve doğal güzellikleri mevcuttur. Ayrıca bölge olarak Türkiye'nin markalı bal ihtiyacının yüzde 40'ını karşılıyoruz. Anavarza balımızla bu geleneğe sahip çıkmak ve onu yaşatmak bizim için büyük mutluluk. Bizlere bu fırsatı veren ve bize katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum,''dedi.

  Sebil çevresine Kozan Belediyesinin tarihi ve kültürel yerlerinin resmedildiği fotoğraflar da yerleştirildi. Mini sergi katılımcılardan büyük ilgi gördü.

  KAYNAK