• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nce (TÜRSAB) Artvin'den satın alınan 2 bin kilogram bal, Artvin'i fotoğraf ve bilgiler eşliğinde tanıtan paketler içinde yurt içi ve yurt dışında dağıtılacak.

  Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, TÜRSAB görevlisi Pınar Özer'i makamında kabulünde yaptığı konuşmada, geçen yıl kenti ziyaret eden TÜRSAB heyetinin Artvin'in doğal güzelliği ve kültürel yapısını çok beğendiğini söyledi.

  Yaklaşık bir hafta süreyle Artvin'de kalan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'a Artvin balının kalitesinden söz ettiğini ve Artvin balının tanıtılması halinde bir dünya markası olacağını söylediğini belirten Vali Yemlihalıoğlu, şöyle devam etti:

  "TÜRSAB Başkanı Ulusoy ile beraberindeki seyahat acentesi temsilcilerine bal ikram ettik. Balın kalitesi ve tadı çok hoşlarına gitti. Başkan Ulusoy, Artvin'den ilk etapta 2 bin kilo bal alacaklarını söyledi. Biz de kendilerine en kaliteli balları Artvinli bal üreticilerinden temin edeceğimizi söyledik. Bugün Artvin balı TÜRSAB'ın katkılarıyla satın alınarak hem yurt içi hem de yurt dışında yaşayan insanlara ulaştırılarak ilimizdeki bal üreticilerine maddi anlamda gelir sağlayacak. Önümüzdeki yıllar için ilimiz balına daha fazla rağbet edileceğine, arı üreticilerimizin ticari anlamda daha fazla kazanç elde edeceklerine ve bu durumdan ilimiz arıcılığının pozitif yönde etkileneceğine yürekten inanıyorum."
  Artvin'in arıcılık için özel bir coğrafyaya ve zengin bir çiçek florasına sahip olduğuna dikkati çeken Vali Yemlihalıoğlu, "İlimiz iklim yapısı itibariyle çoklu tarım özelliğine sahip olduğundan ıhlamur balından, kestane balına, akasya balından, çam balına kadar birçok bal çeşidinin yanı sıra zengin doğal çiçek florasından elde edilen çiçek balı da Artvin coğrafyasında üretiliyor" dedi.

  Artvin sınırları içerisinde özelikle arıcılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelerde tarımsal üretimde kimyasal gübre, ilaç ve diğer girdilerin kullanımının yok denecek kadar az olduğunu ifade eden Yemlihalıoğlu, "Yetiştirilen ürünlerin genelde doğal şartlarda elde edilmesi, doğanın kirlenmemiş olmasının üretilen balların kalitesini yükselttiğini ve adeta ilimiz sınırları içerisinde üretilen tüm balları, organik bal kalitesinde yapmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı ilimizde arıcılığın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için büyük gayret ve mesai harcandığı, yapılan çalışmalar sonucunda bal ve bal ürünleri üretiminin tarımsal ekonomiye pozitif yönde katma değer sağladığı görülmüştür" diye konuştu.

  Pınar Özer ise TÜRSAB adına Adadan firması olarak Artvin'de 2010 yılında üretilen toplam 2 bin kilo bal aldıklarını kaydederek, şunları bildirdi:

  "Artvin Tarım İl Müdürlüğü'nün teknik elemanları tarafından tetkik edilen ballar, Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği'nin Arhavi'de bulunan bal paketleme tesislerinde el değmeden, hijyen şartlarda yaklaşık 4 bin kavanoz olarak paketlendi. Buradan aldığımız balları İstanbul'a götürüp özel olarak hazırlattığımız ahşap çerçeve içerisine yerleştirip gösterişli bir hediye paketi haline getireceğiz. Kavanozların üzerine Artvin'in güzelliklerini tanıtan fotoğraflar ve balların alındığı köylerin, yaylaların isimlerini ve rakımlarını yazacağız. Bu hediye paketlerini yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren seyahat acente temsilcilikleri başta olmak üzere çeşitli kurum ve kişilere takdim edeceğiz."

  KAYNAK