• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Hatay?da üniversiteli arılar tarafından üretilen bal Üniversite Vakfı tarafından satışa sunuluyor. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi bünyesinde bulunan 150 kovanda üretilen ve TÜBİTAK tarafından onaylanan bal başta üniversiteye gelen yerli ve yabancı konuklar olmak üzere Hataylıların beğenisine sunuluyor.

  Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümüne bağlı Arıcılık Ünitesinde görevli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuray Şahinler, 60 ila 80 bin işçi arı ve 1 ana kraliçe arıdan oluşan bal arısı kolonisi ile doğal yollarla bal üretimi yaptıklarını belirtti.

  Organik olmasa da güvenli gıda üretiminden yola çıkılarak fakülte bünyesinde oluşturulan 150 kovanlık ünitede hem bal üretimi gerçekleştiriliyor hem de kovanlarda yaşayan arılar üzerinde analizler yapılıyor.

  Hava ve çevre koşullarına bağlı olarak bazen üniversite yerleşkesinde bazen yaylalarda konuşlandırılan kovanlardan yılda birkaç kez ürün hasadı yapılıyor. İklim şartlarına göre halen Antakya merkeze bağlı Oğlakören Köyüne yerleştirilen kovanlar yaz aylarında Amanos Dağlarının 2 bin metresinde bulunan Topakbaşı Yaylasına götürülerek burada 1 yada 1,5 ay süre ile bal üretimi yapılıyor. Bal arısı kolonisi daha sonra Amik Ovasına indirilerek burada pamuk ve ayçiçeği yetiştirilen tarım alanlarına yakın konuşlandırılarak burada endüstriyel bitkilerden besleterek ikinci hasat yapılıyor. Koloni sonbahar döneminde Muğla??a götürülerek burada çam balı üretimi gerçekleştiriliyor.

  Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Arıcılık Ünitesi Öğretim Görevlisi aynı zamanda Tarım Bakanlığı Bal Üretimi Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Nuray Şahinler, fakülte bünyesinde bulunan bal arılarının sadece üretim amaçlı olarak kullanılmadığını bu koloninin araştırma ve analiz kolonileri olduğunu belirtiyor. Koloni üzerinde bakım ve besleme ile ilgili çeşitli projeler yürüttüklerini ifade eden Şahinler ?Kovanlar üzerinde hem üretim yapıyoruz hem de araştırma yapıyoruz. Bu bakımdan iyi bir alt yapıya sahibiz. Bal ürünleri konusunda arı ürünleri laboratuarımız var. Burada da balın her türlü analizini yapabiliyoruz? şeklinde konuştu.

  KALİTELİ BAL DA ŞEKERLENİR
  Doç.Dr. Nuray Şahinler, kamuoyunda, şekerlenen balın, kalitesiz bal olarak nitelendirilmesinin yanlış olduğunun altını çizdi.
  Kaliteli balın da şekerlenebileceğini aktaran Şahinler, ?Toplumda genel kanı olarak şekerlenen balın, şeker şurubu ile beslenmiş kovanlardan elde edildiği yönünde bir kanı hakim. Arı çiçekteki nektarı alıp olgunlaştırıp peteklere depoluyor. Balın içerisindeki şekerler tamamen balın doğal yapısından oluşuyor. Özetle arının enzim yaptığı çiçek yada bitkideki şeker oranı da baldaki o kristalleşmeye neden olabiliyor. Bu konuda halk bilinçlenmeli? ifadelerini kullandı.

  ŞEKERLENEN BALI BENMARİ USULÜ İLE ESKİ HALİNE DÖNDÜREBİLİRSİNİZ
  Doç. Dr. Şahinler, şekerlenen balın çoğu zaman halk tarafından bozuk olarak addedilerek atıldığını da hatırlatarak ?Eğer bal kavanozunuzda kristalleşme gördürseniz çok kolay bir yöntemle balınızı eski haline getirebilirsiniz. Bal kavanozunuzu benmari usulü ile çok yüksek ateşe maruz bırakmadan sıcak su içerisinde bekletirseniz eski haline hemen dönecektir? dedi.

  KAYNAK