• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Uşak Bal Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Çakmak, il genelinde arıcılığın gelişmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek, 'Uşak'ta 5 bin 500 kayıtlı kovanda yılda 70 ton bal üretimi yapılıyor' dedi.

  Çakmak arıcılık ve bal üretimiyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, arıcılığın teşvik edilmesi gereken bir sektör olduğunu söyledi. Birlik olarak il genelinde arıcılığın gelişmesi, bal üretiminin artırılması için eğitim çalışmaları ve bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini ifade eden Çakmak, şu an il genelinde 80 arıcının faaliyet gösterdiğini belirtti.
  Eğitim çalışmaları çerçevesinde Uşak'ta son 3 yılda 180 kişiye arıcılık sertifikası verdiklerini ifade eden Çakmak, şunları kaydetti:

  'Geçimini arıcılık yaparak sağlamak isteyen vatandaşlarımızın, babadan kalma yöntemlerle değil, bilimin gerektiği yöntemlerle bu işi yapmasını arzu ediyoruz. Bunun için üyelerimize yönelik teknik eğitimlere ve arıcılık kurslarına büyük önem veriyoruz. Birliğimize üye olan arıcılara Tarım Bakanlığı kovan başına destekleme sağlıyor. 2010 yılı için bakanlık kovan başına 6 lira destekleme verdi. Birlik üyemiz olan 80 arıcımız bu kapsamda toplam 21 bin lira destekleme aldı. Uşak'ta kayıtlı 5 bin 500 kovanda yıllık 50 ton süzme 20 ton petek balı olmak üzere toplam 70 ton bal üretiliyor. Son yıllarda ilimizdeki arıcı sayımız ve bal üretimimiz artıyor. Hedefimiz ilimizdeki arı kovanı sayımızı 25 bine çıkarmak, bal üretimimizi de 400 tona çıkarmak.'

  İlkel tekniklerle yapılan arıcılığın ekonomik getirisinin az olduğunu, arıcılıkta önde gelen ülkelerde kovan başına elde edilen bal miktarının 30-40 kilogram arasında olduğunu, ancak Türkiye'de kovan başına 17 kilogram bal elde edildiğini anlatan Çakmak, amaçlarının verimliliği artırmak olduğunu ifade etti.

  Eğitim çalışmalarının bu anlamda önemli olduğunu belirten Çakmak, 'Tarım İl Müdürlüğü ile yaklaşık 3 yıldır ortaklaşa arıcılık kursu düzenliyoruz. Bunun yanı sıra Uşak İl Özel İdaresi 2010 yılında 27 üreticimize toplam 270 kovan desteği sağladı. 2011 yılında da bu destekler devam edecek. Bu ve benzeri çalışmalar arıcılığın gelişmesine katkı sağlıyor. Arıcılık bal üretimin yanı sıra ekolojik dengenin korunması için çok önemli. Uşak Ege Bölgesi'nde arıcılığın en az olduğu il' dedi.

  KAYNAK